5
1 חוות דעת
 
 
072-2596389
 
 
 
מספר מקשר הסבר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

הפריה חוץ גופית - IVF

 
בשנת 1982 יצא פרופ' דוד לב רן לשנת התמחות בנושא הפריה חוץ גופית באוסטרליה. באותן שנים אוסטרליה הייתה המדינה המובילה בעולם בנושא חדשני זה. בתקופת שהייתו באוסטרליה הושגו שם ההריונות הראשונים מתרומת ביצית ומהקפאת עוברים. שם גם החל המחקר והיישום של טיפול בתאי הרבייה תחת המיקרוסקופ לשיפור שיעורי ההפריה (מיקרומניפולציה), הישגים שיניבו מאוחר יותר את שיטת הזרקת הזירעון הבודד לביצית (ICSI) וגם את שיטת דגימת העוברים לשם אבחנה בטרם השרשה (PGD).

עם חזרתו לארץ, החל פרופ' לב רן לעבוד ביחידה להפריה חוץ גופית שבמרכז הרפואי שיבא כשהוא מביא עמו את הידע והניסיון שנצברו ונרכשו באוסטרליה. המחלקה נוהלה על ידי פרופ' משיח ופרופ' דור, ובה החל פרופ' לב רן ליישם את ידיעותיו. בין השאר, הוא בנה במחלקה את אחת התוכניות הראשונות בעולם להפריה חוץ גופית מביצית תורמת ופרסם את מחקריו בתחום זה בעיתונות המקצועית המובילה בעולם, כולל בעיתון היוקרתי THE NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDECINE. בסוף שנות השמונים הוזמן פרופ' לב רן על ידי החברה האמריקאית לחקר הפריון להעביר סדנה בנושא תרומת ביצית במסגרת הכינוס השנתי של החברה.
 
מרפאתו של פרופ' לב רן בתל אביב המתמחה בטיפולי פוריות
 
בשנת 1987 הקים פרופ' לב רן יחד עם שותפיו פרופ' משיח ופרופ' דור את היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים אסותא. הייתה זו היחידה הפרטית הראשונה שהופעלה בישראל, ובה הוא מטפל ומבצע טיפולי הפרייה עד היום. במקביל, הקים פרופ' לב רן עם רופאים נוספים מרפאה לשירותי פריון למטופלי שירותי בריאות מכבי במסגרת בית החולים רמת מרפא. מרפאה זו הציעה שירות מלא לנושאי פריון תחת קורת גג אחת ופעלה בהצלחה מרובה, כאשר מודל ההפעלה שלה הפך למקובל במרכזים דומים שהוקמו בהמשך בכל הארץ.

בשנת 1995, זכה פרופ' לב רן במכרז המדינה להקמה ולניהול של היחידה להפריה חוץ גופית במרכז רפואי וולפסון, שאותה הוא מנהל עד היום. ביחידה זו מועסקים רופאים ואמבריולוגים מובילים. במרפאה מיושמות כל שיטות הטיפול החדישות ביותר, כולל אבחון בטרם השרשה (PGD).